מועדים לשמחה

 

מצילים חיים במקצוענות תוך שמירה על קדושת שבת וחג

בין כרפס ליחץ תורני השבת של ארגון הצלה - מד"א הצילו את חייו של קשיש.

ליל הסדר תשע"ח. מחלונות הבתים ברחובות העיר בני ברק ניתן לשמוע ולחוש את האווירה של לילה מיוחד זה - ליל שימורים. 

בשתי דירות בעיר יושבות שתי משפחות עם ילדיהן סביב השולחן באווירת חג שמחה וקדושה. רק שאצלם זה קצת שונה. אצלם יש אורח מיוחד לשולחן החג, מכשיר המירס של "הצלה".

הילדים כבר רגילים לכך, יודעים שאבא לא רק עורך את הסדר, הוא גם "תורן שבת" בארגון הצלה.

"תורן שבת". תואר של כבוד למתנדב הצלה הנמצא בכוננות תמידית לכל מקרה שלא יקרה בעיר, בשבת ובחג. גם שאר כונני הארגון הנמצאים בסמוך למקרה יוצאים רגלית לסייע אך האחריות היא על כתפי תורני השבת.

המשפחה כבר מודעת לעובדה שבכל רגע נתון עלול מכשיר המירס של אבא להשמיע את קולו ולהודיע על אירוע חירום רפואי בעיר. אירוע שיגרום לאבא לעצור הכל ולצאת ברכבו מיד לסייע. כמובן, על פי כללי ההלכה הברורים שנקבעו.

במהלך הסדר מכשיר המירס אכן התעורר לחיים. קולו של המוקדן ממוקד הכוננים של מד"א נשמע מדווח על אדם מבוגר שאיבד את הכרתו לאחר שנחנק במהלך אכילת מצה.

במקרה חמור שכזה, על שני התורנים לצאת מיידית לכתובת וכך בדיוק עשו תורני השבת של ארגון הצלה. עצרו את הסדר, עזבו את משפחתם ויצאו להציל חיים.

 

בהגיעם למקום, הם מצאו אדם מבוגר כבן 80 כשהוא מחוסר הכרה, ללא דופק וללא נשימה והחלו מיד בפעולות החייאה. אליהם הצטרפו כוננים נוספים מארגון הצלה ומד"א הגרים בסמוך ושהגיעו לכתובת רגלית. לאחר מספר דקות הגיעה גם ניידת טיפול נמרץ של מגן דוד אדום. בעקבות פעולות ההחייאה המתקדמות והמאומצות חזר הדופק של האיש וליבו שב לפעום.

ניידת הטיפול נמרץ פינתה אותו בזריזות לבית החולים כשמצבו מוגדר קשה אך יציב.

במהלך ההחייאה התקבל במוקד 101 של מד"א דיווח על מקרה חירום רפואי נוסף באותו הבניין. מספר כונני הצלה נתנו מענה אף למקרה זה באופן מיידי. 

שכנים מהאיזור שהיו בסמוך למקום ההתמוטטות של הקשיש, ושהזמינו את כוחות ההצלה, נפעמו מהמקצועיות הרבה בה פעלו תורני השבת של הצלה, ולא פחות מכך על הקפדתם קלה כבחמורה בהלכות השבת. 

 

ואכן, המקצועיות והניסיון אותם רוכשים מתנדבי הצלה מהתנדבותם בארגון מגן דוד אדום הינם שם דבר בעיר. כל זאת, יחד עם ההקפדה הברורה על כללי השבת וההלכה שנפסקו ישירות מהגר"ש וואזנר זצוק"ל, שיום פטירתו חל בליל הסדר, במיוחד לסוג פעילות זו של הצלת חיים בשבת ובמועד.

 

שילוב של דברים אלו הם מתכון מוצלח והכרחי לתורני שבת מצילי חיים.

מלאי סיפוק, חזרו תורני השבת של הצלה למשפחתם ולביתם המואר כשכל אחד מהם מלווה במלאך לבן וצחור. מלאך שנוצר מהמצווה הכבירה של הצלת חיים.

עריכת הסדר ממשיכה עד למקרה הבא שלא יקרה.

 

 

 

קרדיט צילום: דוברות ארגון 'הצלה'

 

סיפור הצלה

הצלה - כי כל שניה קובעת

הצלה - כי כל שניה קובעת ע"ר

 

כי כל שניה קובעת ע"ר​