המצילים הגיעו על כנפי נשרים

 

אדם בן 50 התמוטט ברחוב, כונני מד"א שהגיעו למקום ברכבים פרטיים, באופנועים ובאופניים נלחמו על חייו. קראו בפוסט על מהירות התגובה, התושייה והמקצועיות של צוות מד"א במרחב דן, ועל התוצאה המשמחת.

 

אף אחד לא יודע מתי הוא עלול לאבד את סימני החיים ולהזדקק לסיוע מיידי. גם תושב רמת גן שהחל את יומו כרגיל ועסק בענייניו, לא דמיין שיתמוטט ברחוב ויזדקק להחייאה. החובש עמית אברהם בן 40, כונן ביחידת האופנועים של מד"א - הצלה מספר: "הייתי בקופת החולים בעיר רמת גן כשקבלתי קריאת חירום באפליקציית מד"א. כשהבנתי שהאדון שהתמוטט נמצא ברחוב כנפי נשרים, ממש בסמוך אלי עזבתי הכל, עליתי על האופנוע של מד"א ונסעתי במהירות לכיוונו. לשמחתי המרחק היה קצר והצלחתי להגיע אליו בתוך דקות אחדות. כשהגעתי מצאתי אדם שוכב על הרצפה ועוברי אורח מבצעים בו עיסויים בהנחיית תורני המוקד של מד"א. התחלתי לבצע עיסויים וביחד עם עוד כונן חיברנו דפיברילטור שהמליץ על שוק.

 

החובש יהודה מור, בן 24, מתנדב ככונן ביחידת האופניים של מד"א - הצלה מספר: "כשנכנסה הקריאה על דום הלב ברחוב כנפי הנשרים הייתי בדרכי לטיפול בנפגעי תאונת דרכים. מכהןעליתי מול המוקד וביררתי האם ישנם אנשי צוות אחרים המטפלים בתאונה. ברגע שהבנתי שכל הנפגעים זוכים לטיפול שיניתי כיוון ומיהרתי לאדון שהתמוטט ברחוב, מתוך הבנה שכל שנייה היא קריטית והוא מוכרח לקבל טיפול רפואי עכשיו.

 

יצחק, בן 26, מתנדב כ-6 שנים בתחנת מד"א רמת גן, וגם הוא כונן ביחידת האופניים של מד"א - הצלה גם הוא הגיב לראשונה לקריאה על תאונת הדרכים ומיד ביקש אישור מהמוקד להגיב לאדם שהתמוטט. הייגר: "רכבתי על האופניים החשמליים של מד"א למקום ומצאתי את כונני מד"א מבצעים בו החייאה. מיד הצטרפתי לעיסויים והנשמות ועזרתי בכל מה שהיה נחוץ עד הגעת האמבולנס של טיפול נמרץ.

 

 

יהודה מור: "שמחתי לשמוע שכבר בדרך הוא החזיר דופק. זה היה סימן מעודד והוכחה שההחייאה שבוצעה בשטח, תחילה על ידי עוברי אורח בהנחיית תורני המוקד של מד"א, ובהמשך על ידינו – הצליחה.

 

עובדי ומתנדבי הארגון, המבצעים החייאות לרוב, מתרגשים בכל פעם לראות שהעבודה הקשה והמאמץ העילאי אכן מצליחים לעשות שינוי בחיים של אנשים. עמית מספר בהתרגשות על הרגע בו נכנס למחלקה וראה את המטופל כשהוא ער ומתקשר עם סביבתו. עמית: "לאחר כשבוע האדון התעורר בבית חולים. הלכנו לבקר אותו וכשפגשתי אותו... אין מילים לתאר איך הרגשתי, זה אחד הדברים. שמחתי שהצלחתי להחזיר בן אדם כל כך צעיר לחיים ולראות אותו שוב מתקשר עם המשפחה והסביבה. שוחחתי עם המשפחה והיא מודה מקרב לבה לצוותי מד"א. בהמשך האדון חזר הביתה ללא נזק מוחי. זו הרגשה מדהימה, אתה מרגיש שותף בחיים של בן אדם. ההתנדבות במד"א נותנת לך רגישות יתר לחיי אדם ומשנה לך את החיים כמובן על הצד החיובי."

 

יהודה מור: "הרי דבר כזה לא קורה כל יום, אנחנו עוברים מלא מקרים קשים עד שאנחנו מגיעים להחייאה מוצלחת והעובדה שהאדון חוזר להכרה מלאה, ללא שום נזק מוחי, זה הדבר הכי משמח שיש. ההתנדבות תורמת לחיי, נותנת סיפוק ועוזרת לממש את הזכות להציל חיים. הגעתי למד"א דרך אבא שלי שיוצא למקרי חירום ככונן אופנוען גם הוא במד"א - הצלה ראיתי את העבודה שלו כילד והתמלאתי הערצה. בגללו בחרתי בדרך הזו ובהחלט התאהבתי בעבודה הזאת."

 

יצחק הייגר: "כשהוא התעקש לחזור הביתה הבנתי שהוא שם את הפרק הזה מאחוריו. שמחתי שהוא קם על הרגליים כל כך מהר ומתעקש לחזור לשגרת חייו. עשינו אתו סיבוב במסדרון והוא אמר לנו תודה רבה. התחושה שהרגשתי באותו רגע תחושה של סיפוק גדולה מאד, אנחנו יוצאים להמון מקרים וסוף סוף רואים תוצאה סופית וחיובית זה, זה מה שנותן את הכוח להמשיך הלאה."

ההתנדבות במד"א שינתה לי את החיים לטובה. למדתי כמה שיותר לתת ולעזור לאחרים ולא רק ברפואה דחופה כל אדם שצריך עזרה במשהו אני שמח לעזור ולתת."

 

משה כהן, בן 30, שייך ליחידת האופנועים, מתנדב בתחנת רמת גן מרחב דן כ-3 שנים:  "העבודה של יחידת הכוננים מביאה להצלת חיים. נקודה. אנו מגיבים במהירות, מגיעים למקרה בתוך דקות ומשתמשים בציוד מתקדם כדי להציל חיים. כשאתה רואה שאדם שביצעת בו עיסויים, נתת לו שוק חשמלי ולמעשה תפעלת את הגוף שלו עד שהיו לו הכוחות לחזור לעצמו, זה מרגש. כשזה קורה זה שווה כל רגע הסיפוק והאושר שזה נותן זה אדיר."

 

בתמונה מימין משה כהן, יהודה מור, המטופל, עמית אברהם, יצחק הייגר בביקור בבית החולים.

 

 

קרדיט צילום: דוברות ארגון 'הצלה'

 

 

סיפור הצלה

הצלה - כי כל שניה קובעת

הצלה - כי כל שניה קובעת ע"ר

 

כי כל שניה קובעת ע"ר​